Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci

Jsme specialista
v oboru magnetické separace

Vyvíjíme, vyrábíme a aplikujeme zařízení pro magnetickou separaci. Naše magnetické separátory navrhujeme a vyrábíme přesně na míru podle vašich potřeb.

Neodymové magnety

Neodymové magnety

Neodymové magnety, často označované jako "supermagnety" nebo "neodymia," jsou v současné době nejsilnějšími trvalými magnety na světě. Tato výjimečná síla a řada praktických aplikací činí z neodymových magnetů jedny z nejžádanějších magnetů na trhu.

Neodymové magnety (NdFeB) jsou slitinou vzácného prvku neodym (Nd), železa (Fe) a bóru (B). Díky svým vlastnostem dokáží tyto supersilné magnety unést i tisícinásobek své hmotnosti!

Kromě své síly mají neodymové magnety také výhodu, že jsou malé, kompaktní a lehké. Díky tomu lze snadno integrovat do různých zařízení a aplikací.

Síla (odtrhová síla) neodymových magnetů je dána:

  • velikostí magnetu - čím větší magnet, tím je magnet silnější (je větší upínací síla)
  • materiálem, z kterého je magnet vyroben (stupeň magnetizace) – rozlišujeme několik stupňů magnetizace – podrobněji níže
  • tloušťkou kovového materiálu, na kterém je magnet upnut – čím je materiál silnější, tím je vyšší výsledná upínací síla magnetu. Stejný magnet upnutý na plechu tloušťky 1 mm bude slabší (mít menší upínací sílu) než magnet upnutý na plechu tloušťky 10 mm.
  • vzduchovou mezerou mezi magnetem a materiálem, na kterém je magnet upnutý – zvyšující se vzduchová mezera mezi magnetem a podkladovým kovovým materiálem snižuje upínací sílu magnetu. Vzduchová vrstva může být tvořena různými inertními materiály – dřevo, plast, papír, koroze, barva atd.

Zásadním parametrem, který je uváděn u každého neodymového magnetu jsou jeho magnetické vlastnosti (stupeň magnetizace). Dle poměru jednotlivých prvků (Nd, Fe, B), z kterých je neodymový magnet vyroben rozlišujeme různé stupně magnetizace. Označují se číslem uvedeným v označení magnetu. Čísla 33, 35, 40,… 55 označují maximální energetický součin MGOe. Pro zjednodušení platí, že čím je číslo vyšší, tím je magnet silnější. Čili magnet s označením N52 bude silnější, než stejně velký magnet s označením N35.

Při výběru neodymových magnetů je potřeba dbát na to, při jaké teplotě budou používány. Proto je vždy u neodymových magnetů uváděna jejich maximální pracovní teplota (při překročení této teploty magnety postupně ztrácení své magnetické vlastnosti). Maximální pracovní teplota (teplotní odolnost) je v označení magnetu uváděna písmeny N, M, H, AH,…

Označení magnetuTeplotní odolnost (max. pracovní teplota)
N 80 °C
M 100 °C
H 120 °C
SH 150 °C
UH 180 °C
EH 200 °C
AH 230 °C

 

Neodymové magnety jsou náchylné ke korozi (jsou citlivé i na vzdušnou vlhkost), a proto bývají povrchově upravovány.

Mezi nejčastější druhy povrchových úprav patří:

  • Nikl (Ni – Cu – Ni) – leklá kovová barva, tloušťka cca 12 mikronů
  • Zinek (Zn) – matná šedá barva, tloušťka cca 4 mikrony
  • Epoxidová pryskyřice (Ni-Cu-Ni-Epoxy) – černá barva, vysoká odolnost vůči korozi, tloušťka cca 10 mikronů
  • Chrom (Ni-Cu-Ni-Cr) – matná kovová barva, tloušťka cca 15 mikronů
  • Zlato (Ni-Cu-Ni-Au) – zlatá barva, tloušťka cca 12 mikronů
  • Pasivace – tmavě šedá barva, velmi náchylné ke korozi, tloušťka cca 1 mikron

Je však třeba poznamenat, že neodymové magnety jsou tak silné, že vyžadují opatrnost při manipulaci. Mohou se rychle přitáhnout k sobě a způsobit zranění. Případně může dojít k jejich prasknutí nebo poškození jejich povrchové úpravy. Proto je důležité zacházet s nimi s respektem a dodržovat bezpečnostní pokyny.

Celkově řečeno, neodymové magnety jsou fascinujícím materiálem s neuvěřitelnou magnetickou silou a širokým spektrem využití, od průmyslových aplikací až po zábavné hračky.

Srovnání různých typů permanentních magnetů

Základní srovnání jednotlivých druhů permanentních magnetů naleznete v tabulce.

Typ magnetuPřídržná sílaTeplotní odolnostCenaChemická odolnostOdolnost vůči korozi
Feritový magnet 250 °C
Neodymový NdFeB magnet 80 - 230 °C
Samariový SmCo magnet 350 °C
AlNiCo magnet 450 °C
Nahoru